Milwaukee M12BPD-202C Hammer Drill - Milwaukee
Milwaukee
Code: 4933441940
Additional information on the product
Available
Fast delivery with value insured
Secure payments
Mastercard
Visa
Paypal
Google Pay
Apple Pay
Klarna
Other information
  • Compact MILWAUKEE cordless drill driver, measuring 190 mm in length and representing the ideal solution for working in tight spaces
  • REDLINK electronics protect the tool and battery against overload, ensuring longer durability
  • 10 mm metal keyless chuck: quick accessory changes and maximum durability
  • Ergonomic grip for greater control and secure handling
  • Battery cell monitoring for improved efficiency in battery life and runtime
  • Battery charge status indicator and LED light to illuminate the work area
  • 12V platform: compatible with all MILWAUKEE M12 batteries
The kit includes: 2 x M12 B2 batteries, 1 x M12 C 12 C charger, carrying case
TECHNICAL DATA
Max drilling capacity wood
: 22 mm
Max drilling capacity metal: 10 mm
Max drilling capacity masonry: 10 mm
Max torque: 30 Nm
Impact rate: 22,500 blows/min
Keyless chuck: 10 mm
Speed 1: 0 - 400 rpm
Speed 2: 0 - 1500 rpm
Wood screws: 6 mm