Milwaukee M18 FSAGV125XB-0X Angle Grinder - Milwaukee
Milwaukee
Code: 4933478436
Additional information on the product
Available
Fast delivery with value insured
Secure payments
Mastercard
Visa
Paypal
Google Pay
Apple Pay
Klarna
Other information
  • Capable of delivering performance equivalent to 1,200 W
  • RAPIDSTOP™ system able to brake the disc in less than 2 seconds, for increased safety
  • AVS anti-vibration side handle
  • FIXTEC™ system for tool-free disc replacement
  • Ergonomic handle
  • Removable dust guards to protect the motor from abrasive dust
  • Quick-release guard: maximum cutting capacity and fast adjustment
  • Protection against accidental restart
  • Compatible with all M18 MILWAUKEE batteries
TECHNICAL DATA
Battery type:
li-ion
Voltage: 18 V
Accidental restart lock:yes
Disc diameter: 125 mm
Spindle thread: M14
Available in case: heavyduty
Brake: yes
Soft start function: yes
Max cutting depth: 33 mm