Ego PAD1501E Inverter Kit - EGO
Ego
Code: 054055
Additional information on the product
Available
Fast delivery with value insured
Secure payments
Mastercard
Visa
Paypal
Google Pay
Apple Pay
Klarna
Other information
  • Harness the unmatched power of Arc Lithium technology with EGO Power+ Nexus Escape
  • Equipped with a 230V power outlet and 2 USB ports, the Nexus Escape provides flexible power to charge mobile phones, laptops, cameras, lights, and other electrical devices up to a maximum power of 150 Watts
  • Battery voltage: 56 V
  • Number of battery ports: 1
  • Max. continuous output power: 150 W
  • Number of AC outlets: 1
  • Type of USB ports: type A
  • Number of USB ports: 2
  • The Kit includes inverter PAD1501E, Battery BA1400T, Standard charger CH2100E
    TECHNICAL DATA
    Battery voltage
    : 56 V
    Number of battery ports: 1
    Peak output power: 180 W
    Peak output duration: 3 seconds
    Type of AC outlets: VDE/BS
    Number of AC outlets: 1
    Type of USB ports: type A
    Number of USB ports: 2
    USB output: 21 W