Milwaukee M18 FHT45-802 Cordless Hedge Trimmer - Milwaukee
Milwaukee
Code: 4933480113
Additional information on the product
Available
Fast delivery with value insured
Secure payments
Mastercard
Visa
Paypal
Google Pay
Apple Pay
Klarna
Other information
  • 45 cm blade length for maximum flexibility with 19 mm cutting capacity
  • Maintains power and speed without slowing down
  • Up to 2 hours of runtime with an 8.0 Ah M18 HIGH OUTPUT battery
  • Fully metal gear housing
  • Blade tip protection for maximum safety and to prevent damage to objects
  • Ergonomic and balanced design for maximum control
  • HIGH OUTPUT system boosts performance and runtime of M18 FUEL technology
  • Compatible with all MILWAUKEE M18 batteries
TECHNICAL DATA
Battery capacity:
8.0 Ah
Charger included: yes
Charger model: M12-18 fc
Number of batteries included: 2
Battery type: li-ion
Voltage: 18 V
Horizontal sharpening angle: < 30
Cutting capacity: 19 mm
Blade length: 45 cm
Blade length: 45 mm
Strokes per minute: 3,400
Tooth spacing: 17.5 mm